Return to Alumni Association

Boys Nation Senators from Virginia (1946 – present)

Year Senator Hometown
2018 Christopher Royal Vienna
Jack White Luray
2017 Collin Lee Midlothian
Ian Waite Charlottesville
2016 Daniel Eisert Leesburg
Aaron Hodges Newport News
2015 James I. Davis Altavista
Owen J. Kratowicz Stafford
2014 Michael Donato Spotsylvania
Harris LaTeef Great Falls
2013 Galen Robert Creekmore Coleman Falls
Jacob Aaron Nelson Chesterfield
2012 Nicholis Ball Colonial Heights
Timothy Gill Annandale
2011 Eugene Coleman III Alexandria
James Russell Chesterfield
2010 Erik Bakke Springfield
Daniel Rosenfeld Richmond
2009 John Gillen Fairfax
Justin Charles Strickland Springfield
2008 Jason S. Campbell Harrisonburg
James B. Lee Fairfax
2007 Paul E. Blair Virginia Beach
George E. Schaefer Norfolk
2006 Andrew Mark Elgert Hampton
Justin Lee Scott Rocky Mount
2005 Daniel Robert Foster Arlington
Aaron J. Gregory Carrollton
2004 Bradley A. Hinshelwood Shawsville
Andrew W. Simmons Fairfax
2003 Todd C. Eley Hampton
Dennis Earl Harbin, III Ashland
2002 Daniel B. Cooper Gretna
Jason K. Wagner Virginia Beach
2001 Sean W. Coughlin Gloucester
Nathan E. Vassar Gladys
2000 Neil Hanlon Smithfield
Andrew McCormick Virginia Beach
1999 Timothy L. Jones Richmond
Mark D. Straub Vienna
1998 Jeffrey Hord Montclair
Jon Rogowski Highland Springs
1997 Graves Thompkins Alexandria
Jason Valcourt Gloucester
1996 Thomas McKee, Jr. Fairfax Station
John Rowan Burke
1995 John Lojek Lynchburg
Joshua Schumacher Springfield
1994 Ryan Lee Teten Richmond
Alan B. Windsor Stafford
1993 Peter E. Mina Centreville
Louis J. Edwards Hopewell
1992 Peter D. Andreoli Centreville
Alexander C. Foos Falls Church
1991 Michael D. Mirmak Vienna
Spencer E. Nolen Danville
1990 Micah N. Dalton Richmond
Robert E. McMurtray Burke
1989 Mark R. Malson Hampton
Robert M. Ripperger Leesburg
1988 James K. Bryant, II Hampton
Ashley E. Miller Gainesville
1987 Raymond M. Boyd Annandale
James C. Hudgins Arlington
1986 Douglas D. Mayo Chesterfield
Vincent E. Vizachero Churchville
1985 Douglas A. Sims, II Springfield
Alex D. Skucas Hampton
1984 David H. Eun Virginia Beach
Eric A. Oisen Stuarts Draft
1983 Joshua S. Yamamoto Springfield
Christian M. Rojas Blacksburg
1982 David M. Braun Norfolk
Robert K. Merritt, II Springfield
1981 William T. Cushwa Lovettsville
Bryan L. Wade Sandston
1980 Peter A. Michaud, Jr. Chesapeake
Harold M. Goldston, Jr. Richmond
1979 Thomas F. McGuire Virginia Beach
Everett A. Stauffer, Jr. Virginia Beach
1978 John J. Magri, IV Lynchburg
Michael W. Musick Cleveland
1977 William C. Redeen, Jr. Reston
Jeffrey B. Cockrell Virginia Beach
1976 Michael T. Garrett Lynchburg
Christopher Kephart Woodbridge
Richard F. Koch, Jr. Richmond
Scott F. Parker Vienna
William M. Virgili Virginia Beach
1975 Stephen A. Grimstead Newport News
Patrick D. Warfle Alexandria
1974 Roger W. Lee Alexandria
David L. Owen Richmond
1973 William Wendell Blair McLean
Stephen F. Schiff Springfield
1972 Zane B. Scott Waynesboro
Michael A. Turner Norfolk
1971 Thomas A. Campbell Reston
Robert A. Burton Arlington
1970 Richard G. Bieser Vienna
R. Edwin Burnette Lynchburg
1969 Samuel F. Metcalf Blackburg
Robert Kelly Falls Church
Mark Scott Hattan Springfield
Daniel O. Graham Arlington
1968 John T. Masterson, Jr. Falls Church
Christopher C. Howard Richmond
1967 Richard S. Jackson Falls Church
Douglas Byron Kamerow Alexandria
Craig A. DeAtley Falls Church
1966 Ramon P. Marks Falls Church
Phillip J. Budahn Hampton
John M. Bennett, III Hampton
1965 John Lee Fellows, III Springfield
Alvin Wilder Wadford, Jr. Kenbridge
1964 Kerry G. Gillispie Pearisburg
David G. Spaulding, Jr. Annandale
1963 Thomas H. Spahr Bristol
Paul J. Hoeper Woodbridge
Charles E. Johnson Narrows
1962 David F. McCullough Colonial Heights
William W. Cobb, Jr. Alexandria
1961 Sherill Witt Lynchburg
Larry Rosser Alexandria
1960 John G. Oberdorf Falls Church
Douglas Caton Springfield
Charles Robert Novel Pulaski
1959 Robert L. Davis Lynnhaven (Norfolk)
James J. Gildea Arlington
Bryan Bennett Bayside
1958 Tris Hyde Ashland
Thomas M. Lisi Arlington
Robert H. Hunt Salem
1957 Thomas Peake Norton
Andy Robison Falls Church
1956 William Smith Portsmouth
Albert Gates Norfolk
1955 Claude Allen Bugg Alexandria
Carroll Dale Wise
1954 Michael F. Durfee Arlington
James A. Garnett Fredericksburg
1953    
1952 Robert F. Barker Big Stone Gap
James Thomas Goble Waynesboro
1951 Isaac F. Stine, Jr. Winchester
George Arger Portsmouth
1950 Raymond N. Perry Danville
Jerry C. Murphy Norfolk
1949 Walter Thomas Garcia Orange
J. Robert Johnson, Jr. Richmond
1948 Edwin Allen Thomas Charlottesville
Claude Swanson Hornsby Hampton
1947 Shirley White Winchester
Arnold Stallman Vienna
1946 J.B. Johnson Osaka (Wise Co.)
Douglas T. Knight Norfolk